הפרשת חלה טקס חינה נהוג לפני נישואיה של הכלה לברכה וסגולה

 

טקס הפרשת חלה, הינו מנהג שהולך ותופס תאוצה בארץ, בקרב נשות ישראל. מנהג עתיק זה, מקורו בימי קדם בבית המקדש והוא נעשה באמצעות תפילה מיוחדת והוא אף מספק סגולות רבות למשתתפות בטקס מעצים זה. בטקס החינה, אחד מהמנהגים החשובים הינו הפרשת חלה טקס חינה, על מנת שהכלה תזכה בסגולות של חיי אושר עם בעלה, ילדים, פרנסה, בריאות ושפע. יש לערוך טקס זה, עם רבנית או אישה שהיא בעלת ניסיון רב בהפרשת חלה. יש להכין את הבצק באמצעות קמח ,שמרים ומים, כשאר מופרשת כמות קטנה מהעיסה שמשמשת להכנת החלות וניתנת כתרומה עבור כוהני בית המקדש. היות והיום אין בית מקדש וכוהנים שנמצאים בבית המקדש, החלות ניתנות לנזקקים או לנשים שמעוניינות בברכה בביתן.

 

ניתן לבקש בקשות מיוחדות בעת טקס הפרשת חלה בצפון או בכל אזור אחר בארץ שבו מתקיים טקס הפרשת החלה, כאשר נשים מתפללות יחד לשפע של ברכות המכוונות לפרנסה, בריאות, זיווג מוצלח ועוד. גפם כשמירה לפני הלידה , או נשים שמתקשות להיכנס להיריון, נהוג לערוך טקס הפרשת חלה. יש לציין, כי טקס זה, מתאים לכל בת ישראל, אם מסורתית ואם חילונית, החל מגיל בת המצווה.

 

הפרשת חלה טקס חינה בקרב כל העדות

 

גם נשות אשכנז וגם נשים ממוצא ספרדי, עורכות את הפרשת חלה טקס חינה. אם טקס החינה היה כולל רק את נשות ספרד, גם בקרב נשות אשכנז, נהוג לערוך את טקס החינה לפני החתונה. גם טקס החינה עצמו הוא חווייתי, כאשר מחליטים באיזה סגנון יש לערוך אותו, אם בסגנון המרוקאי, התימני וכדומה. הנשים יערכו את טקס הפרשת החלה. נשים רבות בכל געל, אשר מעוניינות בברכות, משתתפות בטקס זה, על מנת לזכות בברכות או שהן מתפללות בעצמן ומבקשות בריאות, פרנסה, זיווג לבת או לבן או לידה קלה עבור כלתן.

 

לפני הכנת העיסה על מנת להכין את החלה, יש ליטול ידיים ולברך:"ברוך אתה אדוני אלוהינו מלך העולם אשר קידשנו במצוותיו וציוונו להפריש חלה". את הברכה על הפרשת חלה בנהריה למשל,  ניתן ללוות בקשות ייחודיות לטיבו של הטקס כגון: ברכות  לכלה לפני נישואיה, ברכה לבני הבית, ברכה לזיווג של חברותיה הרווקות של הכלה ועוד.

 

טקס שמשרה ברכה בבית - הפרשת חלה

 

כל אישה היום יודעת כי טקס הפרשת החלה הינה מקור לברכות שתהיינה בביתן ולכן, חלק מן הנשים מנדבות את ביתן ומטבחן, כך שיזכו אף הן בברכות גם עבור הפרשת חלה שמיועדת לבריאות, היריון שמבושש להגיע , פרנסה טובה , זיווג לבן או בת של חברה ועוד. את מקור המסורת והמצווה של הפרשת חלה טקס חינה מזכירים בפרשת "שלח" פרשת המרגלים, היות והיא מתקנת את חטא המרגלים בשורשו. נשים רבות מעוניינות באישה המתמחה בטקס זה ולכן אחת מהנשים שמוזמנות לערוך טקס  זה הינה דורית שמיאן, שהיא בוגרת מוסדות ממלכתיים דתיים וכן, בעלת תואר BA לספרות מאוניברסיטת ירושלים ובעלת תואר MA במקרא מאוניברסיטת חיפה. לדורית ניסיון רב בהוראה והנחיית נשים והערב שהיא מעבירה בטקס משמעותי זה, הינו רוחני וחווייתי.

 

גם הנשים המודרניות שגרות בתל אביב, אינן מפספסות את טקס הפרשת חלה בתל אביב, זה כבר הפך להיות טרנד עבור נשים שנאספות יחד וחוות חוויה רוחנית שמשרה בהן כוח, תקווה וברכה שמגיעה אל ביתן. ישנן נשים מסורתיות, אשר מתנדבות להגיע לביתן של נשים חילוניות המעוניינות ברכה ובחוויה זו של טקס הפרשת החלה, היות וישנה זיכה היום לחזור לשורשים של היהדות וקיום שלושת המצות שנשים חייבות בהן: הפרשת חלה, נידה והדלקת נרות . בגלל שנשים פטורות מלימוד תורה, הן מקפידות לקיים את שלושת המצות החשובות שהן סגולה לשמירה על חיי המשפחה ועל שלום בית, פרנסה ואושר.ישנן נשים שמתעניינות גם בהרצאות מרתקות של רבניות אשר מלמדות אותן לגבי שמירה על שלום בית וחיי זוגיות ומשפחה תקינים.לרוב, ניתן לראות טקסי הפרשת חלה מסיבת רווקות, כאשר הכלה נמצאת ימים ספורים לפני נישואיה.