הפרשת חלה בתל אביב לקבלת שלל ברכות וקדושה

 

מקור המנהג של הפרשת חלה בתל אביב ובשאר האזורים בארץ, הינו הכנסת ברכה לבית, במיוחד לפני נישואיה של אישה, לפני טקס בת המצווה, בקשות של נשים לזיווג מוצלח, לידה ועוד. הלכה זו למעשה, מחייבת כל מי שמעוניין להכין לחם או חלות, בכמות של מעל ל-1.6 ק"ג לברך את הברכה שנאמרת:" ברוך אתה ה' אלוהינו מלך העולם אשר קידשנו במצוותיו וציוונו להפריש חלה". על פי העדה הספרדית אומרים את הברכה כאשר בסופה מוסיפים את המילים: "וציוונו להפריש חלה תרומה". בעלת הבית, היא זו שצריכה לרכוש את החומרים לעשיית החלה והיא זו שתפריש את החלה לאחר שהיא אופה אותה. חלוקת הבצק, היא חלוקת הברכה.

 

אם האירוע מיועד לביתה של אישה, שעומדת להינשא, או כלת בת מצווה, בעלת הבית, יכולה לתת את הכבוד למישהי שקרובה אליה ומעוניינת לשאת תפילה למה שהוא חשוב לה באמת. גם בצפון הרץ, מקיימות נשים רבות את טקס הפרשת חלה בצפון, כך שהן מקיימות מצווה גדולה בביתן ומביאות עליו את הברכה. היום, ישנן נשים שנחשפו לראשונה לטקס הפרשת חלה, כאלה שהיו חילוניות לחלוטין והן מעידות על שינוי גדול בחייהן, כגון ברכה בכל מעשיהן לאחר שנחשפו לטקס זה.

 

מה הזוהר הקדוש אומר על הפרשת חלה בתל אביב ובשאר הערים בישראל?

 

הזוהר הקדוש אומר, כי אישה שמקיימת בקביעות את טקס הפרשת חלה בתל אביב או בכל אזור אחר בארץ, עשויה לשנות את גורלה לטובה. מדובר על מקום של שקט ורוגע, לאחר טקס זה שהוא אחד הטקסים הרוחניים והחשובים בקרב נשים. גם בספר נחמיה, מוזכרת מצוות הפרשת החלה, שלפיה העם, מתחייב ללכת בתורת אלוהיו ובו אף מוזכרת תרומה שמגיעה לכוהנים: " לשמור ולעשות את כל מצוות אדוני אלוקינו ואת ראשית עריסותינו נביא לכוהנים" מכאן, שכל מצווה זו, נוהגת על פי דין תורה רק בארץ ישראל ובזמן שכל העם בא אליה. גם בחו"ל מצווה זו מתקיימת, רק מכוח תקנתם של החכמים והיא באה למנוע שכחה של פרשה זו מישראל.

 

נשים שמאמינות חזק במצוות הפרשת חלה בנהריה אם הן מאזור זה, ערב של טקס הפרשת החלה, עשוי להיות עבורן חוויה רוחנית חזקה ואפילו זולה יותר מערב של מפעילה או של קומיקאית. גם החוויה של עשייה נשית יחד, מקרבת לבבות והאמונה כי תפילתן של הנשים תתקבלנה, גורם לרבות מן הנשים, אם מסורתיות, דתיות או חילוניות לקיים יותר מצווה זו. אחת מהנשים הבולטות שעורכות טקס זה, הינה דורית שמיאן, אשר למדה במוסדות ממלכתיים דתיים ובוגרת האוניברסיטה העברית ירושלים, בעלת תואר BA בשפה העברית ובוגרת MA במקרא באוניברסיטת חיפה. לדורית רקע בחינוך והנחיית קבוצות נשים והיא תעביר לכן ערב נפלא של העצמה רוחנית ונשית גם יחד.

 

 טקס הפרשת כלה הפך כבר למנהג קבוע גם במסיבת רווקות

 

בישראל כמו בשאר מדינות העולם, נערכות מסיבות רווקות לנשים שעומדות להינשא. החברות עורכות את המסיבה יחד, על מנת שהיא תהיה מוצלחת ונוהגות להזמין מפעילה שתנחה את הערב. כחלק מהמסיבה, נהוג לבצע הפרשת חלה מסיבת רווקות, על מנת שתשרור הברכה בביתה של הכלה המיועדת שתראה שפע ופרנסה ותזכה להביא ילדים.  במשנה של שבת מוזכרת מצווה זו בפסוק:" על 3 דברים נשים מתות בעת לידתן, על שאינן זהירות בנידה, בחלה ובהדלקת הנר". אמנם אישה על פי ההלכה פטורה מלימוד תורה, אך עליה לקיים את שלושת המצוות החשובות הללו. לרוב עורכים הפרשת חלה טקס חינה  ביום החינה כיומיים או שבוע לפני החתונה.

 

גם עצם העובדה שלחם היה תמיד כבר בתורה, עיקר מזונו של האדם, אנו מצווים להפריש תרומה ובכך מאמינים בפרנסתו של הקדוש ברוך הוא. היום ישנה נטייה לחזור לשורשים ונשים רבות, החלו להאמין במצוות אלה הכוללות גם את טקס הפרשת חלה בתל אביב שהיא סגולה לברכה, בריאות ותפילה שתתקבל בשעת רצון בעקבות טקס חיוני זה.