הפרשת חלה בצפון הוא מנהג שנשים מקיימות לברכה וסגולה

 

מצוות הפרשת חלה, הינה אחת מ- 613 המצוות שבני ישראל הצטוו בהן, אך היא אחת משלוש מצוות החובה המיוחדות, בקרב נשים. שאר המצוות הן הדלקת נרות שבת וחג ודיני טהרה. עוד בתקופת המקרא,  נשים יהודיות הכינו בצק ללחם עבור משפחותיהן, כאשר הן הפרישו חלה מן הבצק. גם היום, נשים רבות מקיימות מצווה זו, אם השמרניות ואם החילוניות כמו למשל בעת הפרשת חלה מסיבת רווקות כסגולה לנישואין מאושרים ולהבאת ילדים לעולם, לבריאות ולשפע. על פי ההלכה, יש להפריש את החלק הטוב ביותר בעיסת הבצק כפי שכתוב בתורה:"ראשית עריסותיכם" גם היום נשים מקפידות על ההלכה, הן אכן מפרישות לחלה את החלק הטוב של עיסת הבצק.

 

על מנת לבצע הפרשת חלה בצפון או בכל מקום אחר בארץ, יש להקפיד כי הבצק יהיה מורכב מחמשת מיני דגן כגון: חיטה, שעורה, שיבולת שועל, כוסמין ושיפון. רוב הבצק, יהיה מורכב ממים, היות ובצק שיהיה מורכב מנוזלים אחרים כמו: מיצים, ביצים ועוד, יש להפריש ממנו חלה ללא אמירת הברכה המקובלת, אך לפני כן יש להוסיף לבצק מים. הבצק יהיה חייב להיות עבה מספיק להכנת הלחם לא דליל כמו בצק המיועד עבור הכננת עוגות. על הקמח, לשקול 1.230 ק"ג. {כלומר מעל לק"ג} אם החלטתן להכין את הבצק להפרשת החלה בקערות נפרדות, יש לחבר את כל העיסות יחד לפני הפרשת החלה ואמירת הברכה.

 

מדוע מבצעים טקס הפרשת חלה בצפון או באזורים שונים בארץ?

 

כאשר היה קיים בית המקדש, חלק קטן מהבצק היה ניתן לכוהנים. אלה היו אנשי הדת שהקדישו את עבודתם לבורא. היום, כאשר חרב בית המקדש, עדיין ממשיכים לבצע את טקס הפרשת חלה בנהריה ובערים ואזורים אחרים בארץ. לפני הפרשת החלה, אישה שתפריש את החלה תאמר את הברכה:" ברוך אתה אדוני, אלוהינו מלך העולם אשר קדשנו במצוותיו וליוונו להפריש חלה". בנוסף למטרה שהייתה קדושה והובאה  כמתנה עבור הכוהן הרי שיש בה רעיון נפלא, כל מה שיש בחלקינו  הרי זו מתנת האל. כאשר אנו למעשה מפרישים חלק קטן מהבצק לאלוהים כהרה למתנות שהוא מעניק לנו בחסדו הגדול.

 

לאחר אמירת הברכה בעת הפרשת חלה בצפון, יש ליטול חלק קטן מהבצק ולומר:"זו חלה". יש לשרוף את החלה וניתן אף לעטוף אותה בנייר אלומיניום ולשרוף אותה על הכיריים או בתנור. אין להשתמש בבצק לאפייה או לצלייה.

 

טקס הפרשת חלה בחינה - על שום מה?

 

משמעות המילה "חינה", הינה חלה  ילדים  נידה  הדלקת נרות . כאמור אלה הן שלושת המצוות שנשים בהלכה היהודית מחויבות בהן. גם נשים שהן חילוניות ועורכות את טקס החינה לפני החתונה, מקיימות את מצוות  הפרשת חלה טקס חינה. זוהי ברכה אלוקית על הזוג הצעיר שיינשא תוך מספר ימים. נשים שהן כלות צעירות, מודעות לעובדה, כי המפתח להצלחת ניהול המשפחה וחיי משפחה תקינים, הינה האחריות שמוטלת על האישה שהיא עמוד התווך של הבית. ואלה המצוות החשובות לסגולה וברכה בכל בית בישראל.

 

האווירה הנכונה בבית טמונה בידי האישה

 

באזור הצפון, ישנן משפחות דתיות, אשר הנשים בהן, מקפידות תמיד על טקס הפרשת חלה בצפון מדובר על ברכה בבית שנשים דתיות או מסורתיות,ף מכירות מצווה זו לעומק ואת כוחה בברכה בחיי המשפחה. ישנן נשים שלפני חתונתן,  הולכות ללמוד שיעורי דת אצל רבנית שמלמדת אותן את כל מה שניתן על מנת לשמור על בת שלם, רגוע ומלא ברכה. אחת מהנשים  העוסקות בטקס זה כבר שנים הינה דורית שמיאן שהיא בוגרת מוסדות החינוך הממלכתי דתי ובעלת תואר BA בלשון עברית באוניברסיטה העברית בירושלים וכן, בעלת תואר MA במקרא באוניברסיטת חיפה וכן, בעלת ניסיון רב שנים בהוראה והנחייה. דורית מתגוררת בכרמיאל עם משפחתה.

 

 בין הנשים המעוניינות בהפרשת חלה נכללות גם נשות תל אביב, החלו להבין מהי הסגולה של מצווה זו ולכן הן מקיימות כבר בטקס החינה שלהן, את מצוות הפרשת חלה בתל אביב, למען סגולה, שלווה וחיי משפחה תקינים לשנים.