נשים רבות עורכות את הפרשת חלה בנהריה לברכה ושלום בית

 

הפרשת חלה הפכה להיות גם חזרה לשורשים, הכרה בסגולה של מצווה זו וכן,מפגש חברתי יעיל בין נשים. יש לדעת, כי רווקות עשויות למצוא זיווג מוצלח ונשים הרות, יצפו ללידה כלה לאחר שתערוכנה את טקס הפרשת חלה בנהריה או בכל עיר אחרת בישראל. מצווה זו, הינה דומה עוד מימי המקרא, כאשר בעלת הבצק עליה להפריש מראש חלק מן העיסה ולהעניק אותו לכהן בבית המקדש. בימינו, אנו מכינים עיסת בצק כאשר אנו מפרישים מהעיסה חתיכה במשקל של 30 גרם ולאחר מכן, שורפים את החלק הזה וזורקים אותו. לרוב, המנהג מורה על עטיפת החלק שמופרש להפרשת החלה בשתי שכבות של רדיד אלומיניום ולשרוף אותו על הגז, לזכר בית המקדש.

 

עצם הכנת החלה שהיא מלאכת מטבח שמדגישה את הביתיות והחמימות, מקנה לנשים תחושה טובה. גם נשות הצפון נפגשות ועורכות טקס הפרשת חלה בצפון לסגולה כגון: בריאות, זיווג, שלום בית ושלווה. בעלות בית אשר מקריבות את המטבח שלהן לזכות הכנת החלה והפרשתה, תתברכנה אף הן בסגולות וברכות על פי ההלכה.

 

שעת רצון לקבלת תפילה ובקשה - הפרשת חלה בנהריה

 

זמן הפרשת החלה, הינו זמן נהדר לבקשת כגון מי שאינה יכולה להביא ילדים יכולה לבקש מהקדוש ברוך הוא בזמן זה, פרי בטן וכן סגולה לנשים הרות אשר כל חפצן הוא לידה קלה. גם במסיבת רווקות, כאשר חברותיה של הכלה נפגשות לערוך לה את מסיבת הרווקות יו אחרון לפני הנישואין, תקיימנה את מצוות הפרשת חלה מסיבת רווקות. טקס זה, כבר הפך להיות בשגרה גם של חילוניות וגם של נשים מסורתיות.

 

את מצוות הפרשת החלה שרבים אינם יודעים מהיכן הגיעה, מצווה זו, הגיעה מקללתה של חווה:"בעצב תלדי בנים" חווה, קללה את עיסתו של אדם. אדם משול לבצק, ממש כמו שהשם לש אותו מן האדמה ומהמים ולכן נשים על פי המצווה, מבצעות את התיקון. רעיון זה עובד גם בחיים. כאשר ישנו ערב חשוב לנשים כמו ערב החינה שעורכים לאישה יומיים לפני נישואיה, מצווה היא לבצע גם הפרשת חלה טקס חינה, לסגולה על חיי משפחה תקינים, הבאת ילדים לעולם, שפע ופרנסה.

 

טקס מעצים וחווייתי שהפך לטרנד

 

מצוות טקס הפרשת חלה בנהריה, נהוג גם לחלק ממה שנשאר מהחלות, היות ונשים נוהגות להכין כמות גדולה יותר של חלות ולחלק אותן לשכנות, חברות או לנזקקים. רבניות, זורמות עם התופעה וממתגות את טקסי הפרשת חלה כערבים כיפיים ומהנים. אחרי הטבילה במקווה או טקס החינה, אם במסגרת מסיבת רווקות, או אם כסתם מסיבה סיבה למסיבה. את הטקס המרשים הזה, ניתן לבצע גם לפני טקס בת המצווה, לידה או בשל בקשה מיוחדת של נשים שמוצאות כי זוהי שעת רצון שתפילותיהן תתגשמנה.

 

נשים מוצאות כי טקס הפרשת חלה בתל אביב הוא חיוני, גם בעת הכניסה לבית חדש, כאשר נשים מעוניינות בברכת הבית ולפרנסה ומזל בעת המעבר למעונן החדש עם משפחתן. ישנן רבניות שמציעות את שירותיהן לטקס הלכתי תקין של הפרשת החלה, מה שגורם לטקס להיות  כשר ויעיל. הכמות של הקמח, אופן הכנת הבצק, ההפרשה של הבצק לחלה וטקס השריפה של הפרשת חלה בנהריה, חייב להתבצע כשורה ורבניות המתמחות בטקס זה, תסייענה לערב נעים והפרשת החלה כתקנה. נשים שמעוניינות לבצע טקס הפרשת חלה, חייבות להגיע מתוך אמונה ולא רק נשים מסורתיות.

 

 באותו הרגע של טקס זה, נפתחים שערי שמים לבקשותיהן של נשים המשתתפות בטקס זה. דורית שמיאן, הינה אחת הנשים המוכרות בעריכת טקס מקצועי של הפרשת החלה. לדורית ניסיון רב בהוראה והנחייה והיא בוגרת מוסדות חינוך דתיים ממלכתיים ובוגרת תואר BA בספרות וכן בעלת תואר MA במקרא באוניברסיטת חיפה.